contact-us צור קשר

תקיפה בנסיבות מחמירות

מה זו עבירת תקיפה? ומה העונש עליה?

על פי סעיף 378 לחוק העונשין, אדם ייחשב כמי שביצע עבירת תקיפה אם הכה אדם אחר, נגע בו, דחף אותו או הפעיל על גופו כוח בדרך אחרת, במישרין או בעקיפין בלא הסכמתו או בהסכמתו שהושגה בתרמית.

בהתאם לחוק, ישנן מספר דרגות חומרה בעבירת התקיפה : הרמה הנמוכה ביותר קרויה – תקיפת סתם. מעליה נמצאת עבירה של תקיפה הגורמת חבלה של ממש. והדרגה הגבוהה ביותר היא עבירה של תקיפה בנסיבות מחמירות.

תקיפה סתם

עבירה של תקיפה בדרגת חומרה קלה מכונה תקיפה סתם, תקיפה אשר לא גרמה לחבלה לאדם. למשל, דחיפה של אדם, יריקה על אדם, סטירה או אגרוף מבלי שנגרם נזק.

בעבירה של תקיפה סתם, קובע החוק כי העונש בצידה הוא מאסר של עד שנתיים.

עבירה של תקיפה סתם היא דרגת התקיפה הנמוכה ביותר, ישנן עבירות נוספות בעלות חומרה יתרה, דוגמת, תקיפה הגורמת חבלה של ממש, תקיפה הגורמת חבלה חמורה, תקיפה בנסיבות מחמירות, פציעה ועוד.

תקיפה הגורמת חבלה של ממש

במידה ומהתקיפה נגרמה לנפגע חבלה של ממש, מדובר בעבירה חמורה יותר, שהעונש בצידה עומד עד שלוש שנות מאסר.

מדובר בעבירה שבה לנפגע נגרמה חבלה המוגדרת על פי החוק כמכאוב, מחלה או ליקוי גופני בין אם קבוע ובין אם חולף.

כלומר, כל נזק, ואפילו הקטן ביותר שנגרם לנפגע, למשל, כאב חולף באזור מסוים בגוף שנגרם עקב אירוע התקיפה, עולה לכי גרימת חבלה על פי החוק.

מהי תקיפה בנסיבות מחמירות

סעיף 382 לחוק העונשין קובע מספר נסיבות מחמירות שבהתקיימותן הן למעשה מקימות חומרה יתרה למי שביצע עבירה של תקיפה סתם או עבירה של תקיפה הגורמת חבלה.

כך למשל, קובע החוק כפל עונש למי שביצע עבירה של תקיפת סתם כלפי בן או בת זוגו, לרבות ידוע בציבור או כלפי קטין או חסר ישע עליו היה אחראי.

כלומר, ארבע שנות מאסר למי שביצע עבירה של תקיפת סתם בנסיבות מחמירות.

בנוסף, קובע החוק עונש מאסר של עד שש שנים, למי שביצע עבירה של תקיפת בן או בת זוג, לרבות ידוע בציבור, שגרמה חבלה של ממש.

 

מה זו עבירת תקיפה הגורמת חבלה חמורה? ומה העונש עליה?

החוק קובע עונש של עד שבע שנות מאסר כלפי מי שתקף אדם אחר וגרם לו לחבלה חמורה.

מה היא תקיפה?

על פי סעיף 378 לחוק העונשין, אדם ייחשב כמי שביצע עבירת תקיפה אם הכה אדם אחר, נגע בו, דחף אותו או הפעיל על גופו כוח בדרך אחרת, במישרין או בעקיפין בלא הסכמתו או בהסכמתו שהושגה בתרמית.

מה זה חבלה חמורה?

גרימת חבלה העולה עד לכדי סכנה או פגיעה העלולה לפגוע קשות או לתמיד בבריאות הנפגע או בנוחותו, או גרימת חום קבוע או פגיעה קשה באחד מאיברי גופו, בקרום או באחד מחושיו, החיצוני או הפנימי של הנפגע.

 


 

התוכן באתר זה הינו אינפורמטיבי בלבד, אין בו בכדי להוות ייעוץ משפטי מטעם עורך דין או תחליף לו. השימוש וההסתמכות על התוכן הנמצא באתר הם באחריות המשתמש בלבד.

לקביעת פגישה

השאירו פרטים ואנו ניצור אתכם קשר

  תקיפה הגורמת חבלה ממשית

  עבירות אלימות נחשבות לעבירות חמורות, אך ישנם מצבים בהם ההתייחסות אל העבירה משמעותית אף יותר. אחת הדוגמאות המרכזיות לכך היא תקיפה הגורמת חבלה של ממש, מצב שבו מופיעים סימנים פיזיים כמו שטפי דם ופציעות אחרות. ההבחנה בין עבירות תקיפה המלוות בחבלה לבין אלה שלא היא חשובה, על אף שכולן מוגדרות בבסיסן כעבירות המערבות אלימות והפעלת כוח פיזי על אדם אחר. אם כן, בין אם מדובר בהכאה, בדחיפה או ביצירת מגע מכל סוג שהוא, וזוהתה חבלה של ממש, מומלץ לפנות מיד לייעוץ משפטי. כך תיערכו מבעוד מועד לכל צעד שיינקט, ועם הייצוג המשפטי של עו"ד נדב גרינולד תגנו על עצמכם טוב יותר.

  קבלו ייצוג מקצועי הולם

  כפי שאפשר להבין, תקיפה הגורמת לחבלה של ממש היא עבירה חמורה שעשויה להוביל לעונשים כבדים ולעונש מאסר בפועל. כאשר התקיפה מתבצעת בתוך המשפחה היא נחשבת לתקיפה בנסיבות מחמירות, ובמקרים מהסוג הזה העונש שעשוי להיגזר יהיה כפול. אם כן, חשוב לנהל הליכים פליליים בצורה טובה ואחראית, עם ייצוג משפטי הולם. משרד עו"ד נדב גרינולד יעניק לכם את מלוא השירות ואת הייעוץ האופטימלי כדי שתוכלו להתמודד עם החקירה הצפויה ועם כל שלב נוסף בדרך – ולהשיג את התוצאה הטובה האפשרית.

  העונש על תקיפה הגורמת חבלה של ממש

  ניתן לסווג את עבירות התקיפה למספר סוגים מרכזיים, כאשר לכל אחד מהם ענישה בדרגת חומרה אחרת:

  • תקיפה ללא חבלה: עד שנתיים מאסר
  • תקיפה הגורמת חבלה של ממש: עד שלוש שנות מאסר
  • תקיפה בנסיבות מחמירות ללא חבלה: עד ארבע שנות מאסר
  • תקיפה בנסיבות מחמירות הגורמת חבלה של ממש: עד שש שנות מאסר

  באופן טבעי, תקיפות שבהן חבלה של ממש הן תקיפות שניתן להוכיח בקלות רבה יחסית, באמצעות תיעוד הפציעות על ידי צילומים או מסמכים רפואיים. עם זאת, ישנה גם הבחנה בין סוגי החבלות, וקיים הבדל בין פציעה "חיצונית" וקלה יותר לפציעה שעשויה אף להוביל לפגיעה חמורה ובלתי הפיכה, למשל פגיעה שתוביל למום או לנכות – כמובן בכפוף לחוות דעת רפואית.

  תקיפה בנסיבות מחמירות עונש

  הגדרת סעיף האישום הוא נושא מהותי מאוד במשפט הפלילי, והוא זה שישפיע על העונש שייקבע. אחת הדוגמאות המוכרות לכך היא ההגדרה של תקיפה בנסיבות מחמירות, אשר מטבעה משמעותית יותר מסעיפי תקיפה אחרים. עם זאת, במקרים רבים מתעוררת מחלוקת באשר לעצם השימוש בהגדרה, וליכולת לבסס כתב אישום על פי הגדרה זו, וכאן נכנס לתמונה עורך הדין שלכם. לאחר שיבחן את חומרי החקירה ויבין לעומק את המקרה על כל פרטיו, ניתן יהיה לפעול כדי לשנות את סעיף האישום ולהפחית בהתאם גם את העונש האפשרי. כדי לעשות זאת נכון מומלץ לפנות כבר עכשיו לעו"ד נדב גרינולד, מומחה למשפט פלילי ולעבירות אלימות.

  תקיפה בנסיבות מחמירות עונש מינימלי בעזרת עו"ד נדב גרינולד

  ההבדלים בין סעיפי האישום השונים הם קריטיים להבנת ההליך כולו, ובוודאי לקביעת עונשו של הנאשם. אם כן, מי שנחשד בביצוע תקיפה בנסיבות מחמירות מומלץ שייעזר בעורך דין מוסמך ובעל ניסיון במשפט הפלילי, כדי שיוכל לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותו כדי להפחית את כתב האישום ולשפר את סיכוייו של החשוד. עו"ד נדב גרינולד, אשר ייצג לקוחות רבים בתיקים פליליים שונים – לרבות לקוחות שהואשמו בתקיפה בנסיבות רגילות או מחמירות – יעזור לכם להבין את כל האפשרויות שלכם, ולהגיע לתוצאה טובה הרבה יותר.

  מה מגדיר תקיפה בנסיבות מחמירות?

  בהשוואה לסעיפי תקיפה אחרים, תקיפה בנסיבות מחמירות נחשבת לסעיף החמור ביותר וישנם משתנים מסוימים שאמורים להתקיים כדי שניתן יהיה לקבוע סעיף מעין זה:

  • החשוד הכה אדם אחר, נגע בו או הפעיל עליו כוח באופן ישיר או עקיף
  • התקיפה בוצעה על ידי בן משפחה, לרבות הורים, אחים, ילדים, בן או בת זוג או קטין באחריות התוקף
  • התקיפה בוצעה על ידי שני אנשים לפחות, בין אם חברו לביצוע העבירה או נכחו במקום בעת שבוצעה

  חשוב להבין שעבירות תקיפה, ובפרט תקיפה בנסיבות מחמירות, הן עבירות שהעונש בגינן כפול מהעונש הקבוע בחוק לעבירות בנסיבות רגילות.