לוגו עורך דין פלילי נדב גרינוולד

גידול קנאביס – מאסר על תנאי

עורך דין פלילי – נדב גרינוולד

כנגד לקוח המשרד, הוגש בבית משפט השלום בקריית שמונה כתב אישום המייחס לו עבירה של גידול קנאביס ועבירה של החזקת סם מסוכן מסוג קנאביס בכמות שלא לצריכה עצמית.

על פי כתב האישום, נטען כי במהלך חיפוש שנערך בביתו של הלקוח הוא החזיק במספר מקומות סם מסוכן מסוג קנאביס שלא לצריכתו העצמית, ובסך הכל החזיק קנאביס בכמות של 154.08 גרם.

בנוסף, גידל על גג ביתו שלושה שתילים של קנאביס במשקל של 210 גרם נטו.

גידול קנאביס עבירה פלילית:

פקודת הסמים קובעת בסעיף 6 את האיסור על ייצור הכנה והפקה של סם מסוכן, על פי הסעיף :

"לא יגדל אדם סם מסוכן, לא ייצר אותו, לא יפיק אותו, לא יכין אותו ולא ימצה אותו מחומר אחר, אלא ברשיון מאת המנהל. העובר על הוראות סעיף זה, דינו – מאסר עשרים שנים או קנס פי עשרים וחמישה מן הקנס האמור בסעיף 61(א)(4) לחוק העונשין, התשל"ז-1977."

החוק קובע כי מי שמגדל סם מסוכן עונשו יכול להגיע עד ל-20 שנות מאסר וקנס שיכול להגיע עד ל- 5,650,000 ש"ח.

החוק אינו מבדיל בין מי ביצע את העבירה בדרך של "מעבדת סמים" ובין מי שגידל קנאביס בדרך של גידול ביתי.

במקרה זה, לקוח המשרד גידל שלושה עציצים על גג ביתו, ללא כל שימוש באמצעים מיוחדים, פרט למערכת השקייה שחיבר לאותם השתילים.

במהלך החיפוש שנערך בביתו של הלקוח, נמצא כי הוא מחזיק במספר מקומות בביתו קנאביס בכמות של 154 גרם, כמות שהיא למעלה מפי 10 מהכמות הנחשבת לכמות לצריכה עצמית.

בפקודת הסמים המסוכנים, נקבע כי כמות שלעד 15 גרם קנאביס היא כמות שעל פי הפקודה חזקה שהיא לצריכה עצמית, וכל כמות שהיא מעבר לכמות זו חזקה שהיא מעבר לצריכה עצמית. כלומר, מי שהחזיק כמות של מעל ל-15 גרם קנאביס החזקה היא שהוא מחזיק את הסם המסוכן שלא לצריכתו העצמית והנטל על המחזיק להראות שהחזיק את הסם לצריכתו העצמית.

ההבדל בין החזקה לצריכה עצמית ולהחזקה שלא לצריכה עצמית הוא משמעותי.

בעוד שהעונש בצד עבירה של החזקת סם מסוכן לצריכה עצמית, הוא עד לשלוש שנות מאסר, העונש שבצד עבירה של החזקת סם מסוכן שלא לצריכה עצמית הוא עד 20 שנות מאסר.

גם מבחינת הקנס קיימת משמעות, בעוד שכלפי מי שהחזיק סם מסוכן לצריכתו העצמית ניתן להשית קנס של עד ל-226,000 ש"ח. על מי שהחזיק סם מסוכן שלא לצריכתו העצמית ניתן להשית עונש בדמות של קנס כספי בסכום של עד ל-5,650,000 ש"ח, זאת בנוסף לכל עונש אחר.

לאחר שהנאשם הודה בכתב אישום מתוקן והורשע, הוא הופנה לשירות המבחן לצורך עריכת תסקיר שיפרט אודותיו ושלאחר קבלתו יטענו התביעה וההגנה לעונש.

בתסקיר שירות המבחן שהוגש לבית המשפט, פורטו כל נסיבותיו האישיות של הלקוח. שירות המבחן ציין כי מדובר בבחור צעיר, בן 26, נורמטיבי ונעדר עבר פלילי. שירות המבחן ציין לזכות הלקוח את עברו הצבאי המפואר שכלל שירות צבאי מלא ביחידת עלית של צה"ל ואת עובדת היותו בעל עסק עצמאי בתחום הגינון ועיצוב הנוף.

בנוסף לזכותו של הלקוח, ציין שירות המבחן את קבלת האחריות המלאה למעשיו, את עובדת היותו נקי מסמים בכל בדיקות השתן שנערכו לו ועל כך שלדעת שירות המבחן מדובר במי שערך שינוי משמעותי בחייו.

משרדנו טען בהתאם לאמור בתסקיר שירות המבחן וביקש כי בית המשפט יאמץ את המלצת שירות המבחן שלא למצות במקרה זה את הדין עם הנאשם ולהשית עליו ענישה צופה פני עתיד.

המדינה, שיוצגה באותו ההליך באמצעות משטרת ישראל, שלוחת תביעות הגליל והגולן שבקריית שמונה, טענה כי למרות העובדה שמדובר בנאשם נורמטיבי עדיין לטעמם יש להשית עליו עונש מאסר בדרך של עבודות שירות, פסילת רישיון בפועל וקנס כספי מרתיע.

לאחר שמיעת טענות שני הצדדים, בחר בית המשפט להיענות לדרישתנו ולהעמיד את עונשו של הנאשם על הצד המקל.

בית המשפט קבע כי במקרה זה יש מקום להימנע מעונש של מאסר אף בדרך של עבודות שירות זאת בהתחשב בנתוניו האישיים של הנאשם.

בית משפט השלום בקריית שמונה השית על לקוח המשרד ענישה צופה פני עתיד בדמות עונש של מאסר על תנאי, קנס כספי בסך של 2,000 ש"ח ופסילת רישיון על תנאי בלבד.

(ת"פ 57043-06-16)


הוגש נגדך כתב אישום? אתה חשוד בביצוע עבירת סמים? חשוב מאוד להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום הפלילי.

חשד לביצוע של עבירת סמים יכול להביא למעצר החשוד בביצוע העבירה ואף לעיתים גם למעצרו עד לתום ההליכים המשפטיים.

ייצוג משפטי נכון, בשלב מוקדם ככל האפשר, יכול לסייע בניהול ובטיפול בתיק הפלילי ולהביא לתוצאה מייטבית.


​נחקרת בחשד לעבירת סמים? הוגש נגדך כתב אישום? התקשר/י – 050-8848606


התוכן באתר זה הינו אינפורמטיבי בלבד, אין בו בכדי להוות ייעוץ משפטי מטעם עורך דין או תחליף לו. השימוש וההסתמכות על התוכן הנמצא באתר הם באחריות המשתמש בלבד.

מאמרים אחרונים
קבעו פגישה ראשונית